środa, 21 sierpnia 2013

"KAWA Z KARDAMONEM" JOANNA JAGIEŁŁO

Kawa z kardamonem. Tak... Czy ten tytuł nie wydaje się Wam najbardziej hipsterskim tytułem ever? KAWA Z KARDAMONEM! 
To oczywiście zmyłka. Okładka książki jest urocza i - mimo iż widnieje na niej napis "plus minus 16" - przyciąga wzrok i zachęca, by chwycić ją w dłonie. Mnie skutecznie zachęciła. Może powinnam w tym momencie napisać, że sięgając po nią byłam w stanie rozchwiania emocjonalnego i miałam wielką ochotę na jakąś książkę dla kobiet, ale czy to ma jakieś znaczenie? 


"Kawa z kardamonem" to kilka miesięcy z życia pewnej mieszkającej w Warszawie gimnazjalistki o słodkim imieniu Linka. Linka to skrót od Haliny, którego to imienia dziewczyna oczywiście nie znosi. Linka mieszka z mamą, ojczymem i małym bratem Kazimierzem, zwanym Kajem. Wiedzie raczej przeciętne życie. Pewnego dnia jej beztroska zostaje zakłócona zniknięciem matki, za którym, jak sie okazuje, kryje się rodzinna tajemnica sprzed lat. I cóż? Linka postanawia dowiedzieć się o sprawie czegoś więcej, w międzyczasie traci starą przyjaciółkę, by ją później odzyskać, zyskuje nową, której nie traci, poznaje faceta (a nawet kilku!) i przygotowuje się do egzaminu gimnazjalnego. Co prawda zagadka rodzinna, którą Linka próbuje rozwiązać, jest tak skomplikowana (!), że już po kilku stronach wiadomo o co chodzi, ale podana całkiem atrakcyjnie. 


"Kawa z kardamonem" to książeczka prosta, lekka i nawet przyjemna.  Jej przeczytanie zajmuje tyle, co ... wypicie kawy z kardamonem!  Kilka łyków, parę chwil. Nie zachwyca, ale też nie jest fatalna. Ot, taka sobie lektura na godzinną podróż autobusem. Przynajmniej zmieści się w torebce ; )

4 komentarze:

 1. Podoba mi się Twoje spostrzeżenie na temat hipsterskiego tytułu książki:-). Po samą publikację raczej nie sięgnę, czasy gimnazjum mam już za sobą i chwilowo nie mam ochoty na chociażby mentalny powrót do tych czasów. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super książka, aktualnie też ją czytam i jestem na końcu czerwca :> Jak dla mnie jest cudowna <33


  cuteewish.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi nawet się podobała - takie czytadło na letnie popołudnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wg mnie nic tak nie pobudza do działania jak świeża kawa z rana. Swoją drogą - ciekawa książka, bardzo prawdziwa :) Ciekawe czy kawiarnie wroclaw mają je na swojej półce :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, również te negatywne - często dają do myślenia :)
Spam usuwam. Podawanie adresu swojego bloga w każdym komentarzu nie jest fajne - szybciej zajrzę do Ciebie, jeżeli treść komentarza mnie zainteresuje/zaintryguje/pobudzi do refleksji, niż wtedy, gdy będziesz wklejał/wklejała linki :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...