poniedziałek, 22 kwietnia 2013

LARRY SLOMAN, ANTHONY KIEDIS "BLIZNA"


Ta książka to prezent. Dostałam ją, gdy miałam opuścić mury mojej ukochanej firmy na wieki wieków. Okazało się, że prezent na pożegnanie stał się upominkiem na powitanie... Ach, ale nie o tym miałam pisać!

"Blizna" to wspaniała autobiografia. Zresztą, zastanawiam się, czy ktoś taki jak Anthony Kiedis mógłby napisać autobiografię, która byłaby nieciekawa i nudna? Biorąc pod uwagę fakt, że życie wokalisty RHCP pełne jest niezwykłych wydarzeń i niesamowitych zwrotów akcji, wydaje się, że to niemożliwe. 

Anthony Kiedis i Larry Sloman skupiają się na dzieciństwie jednego z najbardziej charakterystycznych współczesnych wokalistów, prowadzą Nas przez lata jego szalonej, wypełnionej muzyką, odlotem i seksem młodości,  by w końcu opisać spektakularny sukces i związane z nim konsekwencje

Wiecie, co najbardziej lubię w takich książkach? Fragmenty, gdy poznajemy kogoś fenomenalnego - geniusza, artystę, legendę - w czasach, gdy był osobą zupełnie anonimową. Z naszej perspektywy, posiadając informację o tym, czego później dokonała dana jednostka, czytamy takie historie otwierając oczy ze zdumienia. Mamy wrażenie, że jesteśmy świadkami czegoś niezwykłego, że właśnie w tym momencie przedstawiono nam kogoś, kto stanie się niekwestionowanym mistrzem w swojej dziecinie. 
W biografii wokalisty RHCP urzekł mnie ten oto fragment:
"Chociaż nasza znajomość zaczęła się agresywnymi pogróżkami w stylu :"Skopię Ci dupę!", to od pierwszej chwili poczułem przyjaźń do tego małego dziwaka. Tony powiedział mi, że to Michael Balzary , który wkrótce poza granicami Fairfax High dał się poznać jako Flea"*

Koniec. Kropka.Amen. Najlepszy basista ever właśnie powstał! :)

Muszę przyznać, że Anthony troszkę popłynął z opisami aktów seksualnych, w których brał udział, ale cóż.. Gwiazda rocka prowadzi bogate życie (nie tylko seksualne... ok, niech będzie) Nie wiem, czy można to uznać za minus książki. Pisanie TYLKO o wydawaniu kolejnych płyt mogłoby niektórych nieco nużyć, a wiadomo, że książka musi się sprzedać. Moim zdaniem, był to celowy zabieg, chwyt marketingowy, chociaż rozumiem poniekąd głosy fanów RHCP, że mało twórczości, dużo penisa Tony;ego :) Z drugiej strony, nic nie sprzedaje się lepiej, niż bzykanie. Ok, usprawiedliwiony ; )

Ilekroć czytam biografię takich ludzi jak Anthony Kiedis, zdaję sobie sprawę, że można więcej, głębiej i dalej. Serdecznie polecam! Genialna postać i świetna lektura!


*str. 62

K.K. 


Posiadam egzemplarz z okładkę prezentowaną powyżej. Bardziej podoba mi się jednak taki motyw:


Jak uważacie? Która lepsza? PS Tak, to jego plecy. 

Larry Sloman, Anthony Kiedis "Blizna"
Okładka : miękka
Liczba stron: 452
Tłumaczenie :Alina Siewior - Kuś 
Wydawnictwo SONIA DRAGA4 komentarze:

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, również te negatywne - często dają do myślenia :)
Spam usuwam. Podawanie adresu swojego bloga w każdym komentarzu nie jest fajne - szybciej zajrzę do Ciebie, jeżeli treść komentarza mnie zainteresuje/zaintryguje/pobudzi do refleksji, niż wtedy, gdy będziesz wklejał/wklejała linki :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...