wtorek, 19 marca 2013

NATSUO KIRINO "GROTESKA"

                                                     

Ach! Co to była za książka! Powieść Natsuo Kirino pochłonęła mnie kompletnie, odrywając na kilka godzin od rzeczywistości. W tej książce jest coś niezwykłego, coś fascynującego. Chce się ją poznać, być z nią, kontemplować jej wnętrze. Nie wiem, czy mój zachwyt był spowodowany tym, że akcja powieści ma miejsce w Tokio, mieście do którego zawsze chciałam pojechać, czy na mój stan wpłynęła piękna Yuriko, postać o której myślę do teraz. Autorka opisuje ją jako dziewczynę tak piękną, że przechodnie na ulicy zaczepiali ją kiedy spacerowała z matką. Jej idealna buzia pomagała w życiu, dzięki swojemu pięknu Yuriko mogła uczęszczać do prestiżowego liceum, chociaż nie osiągała aż tak dobrych wyników w nauce. Już w tej szkole zaczęła sypiać z mężczyznami. Poznany w liceum chłopak został jej menadżerem i załatwiał klientów. Yuriko przy pomocy swojej urody mogła wiele osiągnąć, mogła mieć wszystko, ale wybrała nieco inną drogę. Została prostytutką. I jako prostytutka zginęła.

Drugą bohaterką książki jest Kazue, znajoma z liceum Yuriko, która jest jej całkowitym przeciwieństwem. To świetna uczennica, bardzo ambitna, jest najlepsza we wszystkim. Mimo tego, Kazue nie jest szczęśliwa, ponieważ potrzebuje miłości i akceptacji. Jako dorosłą kobieta otrzymuje prestiżową posadę kierowniczą w czołowej japońskiej firmie. Mimo tego, że jej życie zawodowe doskonale się układa, Kazue nocami wychodzi z domu, by pracować jako prostytutka i szukać akceptacji wśród swoich klientów.


Główną narratorką w książce jest starsza siostra Yuriko, której imienia nie poznajemy. Moim zdaniem to celowy zabieg autorki. Nie przedstawia nam bohaterki, nie podaje jej imienia, sugerując  że zawsze była ona tylko starszą siostrą pięknej Yuriko

Nie wiem czym spowodowana jest moja fascynacja Yuriko? Może tym, że jest fizycznie doskonała, perfekcyjna? A może dlatego, że to bardzo skomplikowana osoba, której do końca nie można odkryć. Ma obsesje na punkcie oddawania swojego ciała mężczyznom. Mówi : 
''Myślę, że dla takiej nimfomanki jak ja nie ma lepszego zawodu niż prostytucja; taki los to dar niebios. Obojętnie, jak bardzo mężczyzna byłby brutalny czy też brzydki, w momencie kiedy to robimy po prostu muszę go kochać. [...] Nie potrafię odmówić mężczyźnie. jakbym była personifikacją pochwy- ucieleśnieniem kobiecej istoty. Gdybym kiedyś odmówiła jakiemuś mężczyźnie, przestałabym być sobą*" 

Książka Natsuo Kirino sprawia, że przenosimy się w inny świat i poznajemy ludzi, którzy nas fascynują, sprawiają, że nie możemy przestać o nich myśleć. Być może dla kogoś taką osobą będzie Kazuo, jej motywacja do bycia prostytutką, jej życie i osobowość. Dla mnie obiektem nieustannej fascynacji jest piękna Yuriko. Nie mogę wyrzucić jej z głowy. 

*str. 161

K.K.

Natsuo Kirino - Groteska
oprawa: miękka
liczba stron: 631
tłumaczenie:Witold Kurylak
wydawnictwo : SONIA DRAGA

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, również te negatywne - często dają do myślenia :)
Spam usuwam. Podawanie adresu swojego bloga w każdym komentarzu nie jest fajne - szybciej zajrzę do Ciebie, jeżeli treść komentarza mnie zainteresuje/zaintryguje/pobudzi do refleksji, niż wtedy, gdy będziesz wklejał/wklejała linki :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...