wtorek, 19 marca 2013

CHARLES PORTIS "PRAWDZIWE MĘSTWO"


 Książka została napisana w roku 1968. Szybko zyskała miano bestsellera. Jej popularność sprawiła, że rok po premierze doczekała się ekranizacji. O powieści ponownie zrobiło się głośno w 2010 roku, kiedy do kin wszedł film pod tym samym tytułem, reżyserowany przez zdobywców Oscara, wspaniałych braci Coen (tak, uwielbiam ich filmy. Podkreślenie jak najbardziej celowe!). Film został nominowany do Oscara aż w 10 kategoriach, w tym za film roku, najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepszą reżyserię. 


Książka, często określana westernem dla kobiet, jest zabawna i pełna orzeźwiającej energii. Główna bohaterka powieści to czternastoletnia Mattie Ross, która za punkt honoru stawia sobie pomszczenie swojego zamordowanego ojca. Dziewczynka jest postacią, którą od początku podziwiamy. Jest dzielna, szalenie odważna i zrobi wszystko, by zrealizować założony przez siebie cel. Mattie Ross to bohaterka zdecydowanie pozytywna, honorowa i czysta, kierują nią tylko dobre intencje.

Dziewczynka ma świadomość tego, że sama nie poradzi sobie ze schwytaniem bandyty, który zabił jej tatę, dlatego szuka wsparcia. Otrzymuje je - chociaż musi o nie walczyć - u Roostera Cogburna, zapitego szeryfa. Razem wyruszają w pełną niesamowitych przygód podróż, a ich początkowa obojętność zmienia się w niezwykłą przyjaźń. Autor przedstawia bohaterów z brutalną szczerością, pisząc wprost o ich wadach i przywarach. Nie wybiela Cogburna, mówi o braku manier, o jego szpetnym wyglądzie oraz chamskim zachowaniu. "Prawdziwe męstwo" to dobra książka, hołdująca najlepszym cechom człowieka. To opowieść o przyjaźni, odwadze, lojalności i honorze. 

Książkę czyta się przyjemnie i szybko. Serdecznie polecam! 


K.K.


Kadr z filmu braci Coen, True Grit (2010), Jeff Bridges jako Rooster Cogburn oraz Hailee Steinfeld jako Mattie Ross. Obie kreacje były nominowane do Oscara w 2011 roku.
Moją książeczkę kupiłam w księgarni Matras, gdzie można znaleźć świetne promocje. :)

Charles Portis, Prawdziwe Męstwo
okładka miękka
liczba stron : 278
tłumaczenie: Robert J. Szmidt
wydawnictwo SONIA DRAGA


3 komentarze:

  1. Winszuję i zazdroszczę tempa dodawania nowych postów:). ,,Prawdziwego męstwa" nie czytałam, ale nasłuchałam się wielu pozytywnych opinii o tej książce. Trzeba będzie wypróbować:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zachęcająca recenzja, może chłopakowi sprawię? !!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Spraw chłopakowi, jasne, Ty również przeczytaj! To bardzo sympatyczna lektura!

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, również te negatywne - często dają do myślenia :)
Spam usuwam. Podawanie adresu swojego bloga w każdym komentarzu nie jest fajne - szybciej zajrzę do Ciebie, jeżeli treść komentarza mnie zainteresuje/zaintryguje/pobudzi do refleksji, niż wtedy, gdy będziesz wklejał/wklejała linki :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...