niedziela, 10 maja 2015

KATARZYNA PUZYŃSKA : "MOTYLEK", "WIĘCEJ CZERWIENI", "TRZYDZIESTA PIERWSZA"


Katarzyno Puzyńska! Chylę czoła! 

Muszę przyznać bez bicia, nawet z nieskrywaną satysfakcją, że dawno nie czytałam tak wciągających lektur, które pochłonęły mnie bez reszty i pozwoliły zapomnieć o wszystkim, wyłączyć się, zatracić w świecie książkowych bohaterów. Z drugiej strony pierwszy raz podczas mojej przygody z literaturą spotkałam się z KRYMINAŁEM, którego akcja dzieje się w moim województwie. Tuż za miedzą, można by rzec. 

Lipowo to mała miejscowość w powiecie brodnickim, w województwie kujawsko - pomorskim. Jest położona nad jeziorem Bachotek. Po raz pierwszy przenosimy się do tego miejsca na kartach powieści "Motylek." 

Pewnego dnia spokojne, leniwe życie mieszkańców Lipowa zostaje zachwiane. Przy drodze prowadzącej do miejscowości znaleziono ciało martwej zakonnicy. Chociaż początkowo wszystko wskazuje na to, że kobieta została potrącona przez samochód, po pewnym czasie okazuje się, że padła ofiarą morderstwa. Poza tym, nikt w Lipowie nie zna tożsamości zakonnicy, nie wiadomo w jakim celu pojawiła się w okolicy. 
Do rozwiązania tajemnicy oraz ujęcia mordercy zobligowany zostaje szef komisariatu w Lipowie, Daniel Podgórski wraz z swoimi pracownikami. Aby nie zabierać Wam radości z poznawania tej historii napiszę tylko, że śmierć zakonnicy to nie koniec makabrycznych wydarzeń w Lipowie a rozwiązania zagadki szukać należy w dalekiej przeszłości. 

Już po "Motylku" można było sądzić, że autorka w swoich kolejnych powieściach zaserwuje nam prawdziwą kryminalną ucztę. Katarzyna Puzyńska konstruuje świetne intrygi, nad rozwiązaniem których musimy się pogłowić. W tym aspekcie jej książki doskonale wpisują się w charakterystykę gatunku. Pisarka zwodzi nas, co jakiś czas naprowadza czytelnika na ślad mordercy, by po chwili pokazać, że to fałszywy trop. 

Akcja kolejnej powieści z cyklu tj. "Więcej czerwieni" rozgrywa się latem. Tym razem spokojne życie mieszkańców Lipowa oraz kolonii Żabie Doły zostaje zmącone przez kolejne zbrodnie. Dwie młode mieszkanki obu miejscowości zostały brutalnie zamordowane. Sprawę przejmuje policja kryminalna z Brodnicy. Do ekipy śledczych dołącza Daniel Podgórski. W trakcie czynności szybko pojawia się teza, że za podwójnym zabójstwem może stać seryjny morderca. Czegoś takiego jeszcze w Lipowie nie było!

Ostatnia jak dotąd część cyklu, książka "Trzydziesta pierwsza" przybliży czytelnikom znaną z wcześniejszych powieści historię ojca Daniela Podgórskiego, który również był policjantem. Wraz z swoim kolegą (ojcem bohatera cyklu, policjanta Pawła Kamińskiego) uważany jest za bohatera, ponieważ poświęcił życie, chcąc ratować innych. Dotąd Katarzyna Puzyńska nie zdradzała czytelnikom zbyt wielu szczegółów tej historii. W "Trzydziestej pierwszej" dowiadujemy się, co działo się w listopadzie 1985 roku. Prawdę poznaje również Daniel Podgórski, na jaw wychodzą skrywane przez lata tajemnice. Jednocześnie w Lipowie popełnione zostają kolejne zbrodnie, do wsi wraca osoba odpowiedzialna za śmierć ojca Daniela a pewien naukowiec próbuje odkryć zagadkę zbiorowego samobójstwa członków sekty, która osiedliła się w lesie blisko wsi w latach 60. 

Mam nadzieję, że szybkie przedstawienie fabuły którego dokonałam zachęci kogoś do przeczytania cyklu. Dodam, że Katarzyna Puzyńska stworzyła pełnokrwistych bohaterów, niebanalnych, o skomplikowanych charakterach. Poznamy zwykłych ludzi, jak Maria Podgórska oraz niezwykłe osobowości. Oczywiście warto wymienić tutaj komisarz Klementynę Kopp, moim zdaniem jedną z najbardziej barwnych i oryginalnych postaci kobiecych w polskiej literaturze. 
Ponadto autorka świetnie sportretowała prowincjonalną społeczność, umieszczając w swojej książce wielu przedstawicieli wiejskiej wspólnoty. Poznajemy policjantów, nauczycieli, księży, lokalnych przedsiębiorców, młodzież, nowo przybyłych i tych, którzy są w Lipowie od zawsze, najbogatszych i najbiedniejszych, łącznie z pijaczkami, spędzającymi czas pod sklepem. 

Wątki kryminalne przeplatają się u Puzyńskiej z obyczajowymi. Te drugie zresztą są tak samo pasjonujące i ciekawe, jak podążanie tropem mordercy. Mieszkańcy prowincjonalnej miejscowości mają swoje tajemnice i problemy. Autorce nie są obce konflikty rodzinne, przemoc domowa, miłosne uniesienia, mniejsza lub większa nienawiść oraz małe i duże sojusze. 


Muszę wspomnieć jeszcze o okładkach, chociaż jak wiadomo, nie powinno się oceniać książki po obwulucie. Niemniej, seria o policjantach z Lipowa jest tak wspaniale wydana, że nie sposób oderwać od niej oczu. W rzeczywistości wygląda jeszcze piękniej, niż na zdjęciach a na półce prezentuje się cudnie! 

Mieszkam w województwie kujawsko - pomorskim. Do Brodnicy mam ok. 150 kilometrów. Korzystając z majówki wsiadłam z mężem w samochód i pojechaliśmy zobaczyć, gdzie mieszka Daniel Podgórski i spółka. Poniżej kilka zdjęć z okolic jeziora Bachotek oraz z Brodnicy. Pamiętacie, gdzie mieszkała Majka z "Motylka"? :)    Komenda Powiatowa Policji w Brodnicy a w niej pewnie Klementyna Kopp i Wiktor Cybulski (który nie jest niestety spokrewniony z słynnym aktorem) Daniel Podgórski - mimo swojej nadwagi, wstąpił kiedyś do McDonald'sa w Brodnicy :). Oto on :


I piękny rynek w Brodnicy:


Żałuję tylko, że do wyjazdu nie przygotowałam się nieco lepiej i nie sprawdziłam, jaka miejscowość była pierwowzorem Lipowa. Szkoda, bo byłam tak blisko! :)

Powtórzę to, co pisałam na wstępie. Katarzyno Puzyńska, chylę czoła! I dziękuję! W imieniu wszystkich mieszkańców kujawsko - pomorskich wsi, które zostały w końcu docenione :)

Polecam serdecznie!

K.K

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam zieleń <3

  A autorkę koniecznie muszę poznać :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki migają mi co jakiś czas w księgarniach, ale przyznam, że jakoś nie miałam zamiaru szybko po nie sięgać. Natomiast teraz narobiłaś mi na nie ochoty i będę musiała uzupełnić swoją biblioteczkę o te publikacje. Fajna sprawa z podążaniem śladami bohaterów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To musi być fajne uczucie czytać coś, co dzieje się w miejscu, które znasz :) Chciałabym kiedyś trafić na taką książkę, ale znając życie Modlin kojarzony jest tylko z wojną i Bonaparte :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę w końcu poznać prozę tej autorki. Tyle dobrego o niej stale czytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam ''Więcej czerwieni'' tej autorki i byłam zachwycona, dlatego mam zamiar poznać pozostałe tomy tej serii. Ale to dopiero za jakiś czas, bo obecnie mam inne zobowiązania czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tylko "Trzydziestą pierwszą", ale od tego momentu pokochałam autorkę i jej twórczość. Dla mnie Katarzyna Puzyńska to królowa polskiego kryminału. Koniecznie muszę sięgnąć po inne książki autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Za mną pierwszy tom serii i pełen zachwyt. Teraz czekam niecierpliwie na przesyłkę z drugą i trzecią cześcią - tak sie cieszę, że tyle jeszcze czytania przede mną.. :D A wyprawa świetna, może też się wybiorę w te okolice jakoś latem. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. kończę "Motylka" - bardzo mi się podoba. Od razu zamawiam kolejne części. Wspaniale odtworzony klimat małej miejscowości.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, również te negatywne - często dają do myślenia :)
Spam usuwam. Podawanie adresu swojego bloga w każdym komentarzu nie jest fajne - szybciej zajrzę do Ciebie, jeżeli treść komentarza mnie zainteresuje/zaintryguje/pobudzi do refleksji, niż wtedy, gdy będziesz wklejał/wklejała linki :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...